Przygotowania do zimy

Nasi klienci mogą liczyć na to, iż nie pozostawimy ich ulubionych roślin na pastwie mrozów, zabezpieczamy rośliny przed zimą stosując różne materiały w taki sposób, aby ogród nie tracił uroku.

Zimowe osłony w ogrodzie

Do okrywania roślin na zimę wykorzystujemy szereg materiałów, takich jak: agrowłóknina, juta, siatka cieniówka, kora, stroisz, torf, trociny, liście słoma oraz stroisz. Stroisz to gałązki drzew iglastych, najczęściej świerkowe lub jodłowe. Jako materiał do okrywania roślin mają wiele zalet, okrywanie roślin stroiszem pozwala ograniczyć nocne ochładzanie podłoża i częściowo zatrzymać mroźne podmuchy wiatru. Jednocześnie stroisz przepuszcza powietrze i niewielką ilość światła. Dzięki temu przykryte rośliny szybko obsychają.

Te zalety stroiszu sprawiają, że jest on doskonałym materiałem do okrywania pędów róż, krzewów liściastych (również zimozielonych) i bylin. Wokół róż i piwonii drzewiastych stroisz układa się w formie namiotu. Rośliny niskie okrywa się natomiast rozkładając gałęzie iglaków na płasko. Aby wiatr ich nie porwał warto końce gałązek dociążyć kamieniami i co jakiś czas, szczególnie przy wietrznej pogodzie, kontrolować stan okrycia roślin.

Najpowszechniej stosowane są gałęzie świerkowe. Gałęzie jodły, sosny lub cisu, gdyż znacznie dłużej zachowują igły, stanowiąc dla roślin ogrodowych doskonałą ochronę przed wysuszającym zimowym słońcem , są jednak droższe.

Bardzo ważne jest, aby kupować stroisz pozyskany legalnie.

Coraz powszechniej do okrywania roślin na zimę stosuje się agrowłókniny. Okrycie z agrowłókniny jest lekkie (nie obciąża i nie uszkadza roślin), częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło, pozwalając roślinom kontynuować procesy wegetacyjne. To powoduje, że agrowłóknina jest doskonała do zimowej ochrony roślin przed mrozem i wiatrem i wygrywa w konkurencji z innymi, bardziej tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin.
Agrowłóknina zimowa ochroni nasze krzewy i drzewka przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem. Do okrywania roślin na zimę stosuje się agrowłókniny białe o grubości 50g/m².

Czy agrowłókniny mają jakieś mankamenty? Po pierwsze są sprzedawane w dużych płachtach lub rolkach. Nie każdy jednak potrzebuje aż tyle. Posiadacze balkonów lub tarasów nie są w stanie wykorzystać całej kupionej agrowłókniny. Nawet jeśli mamy duży ogród, to często okrycia wymagają tylko pojedyncze, najbardziej wrażliwe na mrozy rośliny. Tutaj też pozostaną niewykorzystane resztki materiału, których nie zużyjemy, a musieliśmy przecież za nie zapłacić… Poza tym aby okrycie nie zostało zerwane przez silne zimowe wiatry, rośliny okryte agrowłókniną trzeba dobrze obwiązać sznurkiem.

Róże pienne osłaniamy matą słomianą, chochoł ze słomy prezentuje się pięknie w zimowym ogrodzie.

Galeria zdjęć z ogrodów zabezpieczonych zimowo z Łomianek, Czosnowa, Sadowej, Kazunia, Nowego Dworu, Modlina, Pieńkowa, Izabelina, Lasek, Babic.